İletişim Hattı


0 232  238 88 80

NARLIDERE 'GASTRONOMİ KASABASI' OLUYOR!


  • narlidere-gastronomi-kasabasi-oluyor202022615416896


Narlıdere 'Gastronomi Kasabası' oluyor!

 

Narlıdere Belediyesi, dünyanın en büyük gıda hareketi olan Slow Food’u üyelik için çalışmalarına başladı. Proje kapsamında, Narlıdere’deki yerel lezzetler markalaştırılacak ve özel tatlar yaratılarak Türk Mutfağı’na sunulacak. Başkan Ali Engin “Tarihi ve doğasıyla dikkat çeken Narlıdere, lezzetleriyle de ön plana çıkacak” dedi.

 

 

YEREL LEZZETLER TÜRK MUTFAĞINA SUNULACAK

 

Narlıdere’nin yerel lezzetlerini markalaştırmak için çalışmalar yürüten Narlıdere Belediyesi, İtalya merkezli Slow Food Hareketi’ne dahil olmak için resmi çalışmalara başladı. Önümüzdeki yıl İzmir’e gelecek Terra Madre (Yavaş Gıda) Fuarı öncesinde, ilçe genelinde özel bir ekip (Konviviyum) oluşturan belediye, Narlıdere’nin yerel ve özel lezzetlerini tek çatı altında toplayarak yeni markalar yaratacak ve Türk Mutfağı’na sunacak. Resmi kuruluş işlemleri Mart ayında tamamlanacak.

 

 

HALK BİLGİLENDİRİLDİ

 

Slow Food Narlıdere için, vatandaşlara yönelik ilk bilgilendirme toplantısı Tarihi Yukarıköy Meydanı’nda yapıldı. Belediye Başkanı Ali Engin ve eşi İlke Engin, Slow Food Türkiye Kurucularından Gazeteci Nedim Atilla, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve siyasi parti ilçe başkanları, muhtarlar, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Toplantıda, Slow Food’un ne olduğu, ilçenin kalkınmasına nasıl bir katkı sunacağı konuşuldu. Toplantı sonunda katılımcılara aşure ikram edildi.

 

 

“MARKA GIDALAR YARATACAĞIZ”

 

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “Narlıdere'nin bu konuda çok büyük bir kapasitesi var ve bizde şimdi bunu değerlendireceğiz. Gıda üzerine değerlerimizi markalaştıracağız, ekonomiye dönüştüreceğiz ve yeni istihdamlar yaratacağız. Esnafların ve kadınların merkez alındığı hareketle vatandaşlarımızı iyi, temiz ve adil gıdalara ulaştıracağız. Dünyanın her yerinden insanlar Narlıderemizin güzelliklerini daha yakından görüp tanıyacak" dedi.

 

 

Gazeteci Nedim Atilla ise “Şubat ayında Slow Food Narlıdere ailesi bütün dünyaya ilan edilecek ve çalışmalarımız hızlanacak. Narlıdere gastronomi turizminde yer alacak ve dünyanın her yerinden insanlar buraya gelecek. Narlıdere kıyı balıkçılığı, mutfak gelenekleri, kendine özgü yeme içme kültürü ile dünyanın her yerinden vatandaşın gözdesi olacak” dedi.

 

SOSYAL MEDYA

© 2020 - Nar-Bel Narlıdere Belediyesi Katkılarıyla.